Ha megszületik bennünk a döntés, hogy ötletünknek vagy vállalkozásunknak szeretnénk weboldalt szentelni, akkor egyből az első felmerülő kérdések egyike, hogy vajon sablonnal dolgozzunk vagy bízzuk a munkát webdesignerre. Erre a kérdésre nem is olyan egyszerű választ adni, hiszen fontos, hogy milyen céllal hozzuk létre a weboldalt, és milyen anyagi forrással rendelkezünk.
Először is tisztázzuk, hogy mit jelent a sablon és mit jelent egy webdesigner által megtervezett majd felépített egyedi weboldal. A sablon (tamplate) egy előre elkészített téma, amelyek közül egy tartalomkezelő rendszerben (CMS), például a WordPressben válogathatunk. Ezek már készen vannak, nem kell foglalkozunk velük, csak kiválasztanunk és máris használatra kész a honlapunk (természetesen a tartalom feltöltését követően). Az egyedi weboldal pedig azt jelenti, hogy a nulláról építünk fel valamit, ami az elképzeléseinkhez igazodik, tehát mi szabjuk meg, hogy mi hol és hogyan jelenjen meg.
MELYIKKEL JÁRUNK JOBBAN?
A sablonok mellett szól, hogy sokszor ingyenesek, de a fizetős társaik miatt sem kell mélyen a pénztárcánkba nyúlnunk. Emellett pedig a weboldalunk gyorsan elkészül, hiszen megspóroljuk a tervezési illetve a fejlesztési időt, mivel mind a kinézetet, mind a funkciókat készen kapjuk. Ez eredményezi azt is, hogy programozás nélkül módosíthatók.
A sablonoknak azonban megvan az árnyoldala is, hiszen az adott sablon nem csak egy, hanem minden felhasználó számára elérhető. Ez pedig azt jelenti, hogy az adott kinézettel akár több száz vagy több ezer hasonló oldal rendelkezik egyszerre. Ez alól kivételt képez a WordPress Divi sablonja, amit saját elképzeléseink szerint alakíthatunk ki. Ez a sablon megér majd egy külön bejegyzést, továbbá már nagyobb költségekkel is jár mint pénztárcabarát társai.
A sablonok esetében a sok előre legyártott - akár általunk épp nem is használt - elemek kódja feleslegesen növeli weboldalunk betöltési sebességét, ezáltal csökkentve a felhasználói élményt. A betöltési sebességről már röviden említést tettem ebben a bejegyzésemben.
A reszponzivitás is egy érdekes kérdés a sablonoknál, hiszen míg az egyedi weboldalak azokra a felületekre vannak optimalizálva legfőképp, amelyeken a leginkább használni fogják, addig a sablonok mindenre kiterjedő reszponzivitása olykor okozhat elcsúszásokat. Ez persze nem törvényszerű, és jól szűrhető a tesztelések során. Ha azonban hibába botlunk, azt nehéz vagy esetleg nem is lehet korrigálni. Ez összességében nem is csak a reszponzivitással kapcsolatos hibákra igaz, hanem bármilyen felmerülő hibára, hiszen a sablon készítőjét nem mindig tudjuk elérni a problémánkkal, mi magunk pedig nagyon nehezen tudunk belenyúlni vagy változtatni rajta.
MILYEN ÉRVEK SZÓLNAK AZ EGYEDI WEBOLDAL MELLETT?
Mivel teljes mértékben az ügyfél igényeihez igazodik, ezért lehetőségünk van rá, hogy konkrét célcsoportokat célozzunk meg vele, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy szolgáltatásunkat vagy termékünket megfelelően tudjuk értékesíteni. Ha a weboldalunkat mindenki számára készítjük, akkor sajnos számolnunk kell vele, hogy egy idő után beleveszünk majd a rengetegbe és nem tudjuk majd megfelelő hatékonysággal elérni a potenciális ügyfeleket.
Az egyedi weboldal mellett szól, hogy a weboldal sebességét folyamatosan javíthatjuk és optimalizálhatjuk, valamint alapvetően is egy gyorsabb weboldalt kapunk eredményül, hiszen nem tartalmaz felesleges kódsorokat. Könnyen javíthatjuk a felmerülő hibákat, vagy fordulhatunk segítségért a webdesignerhez is. Ez egyben azt is magába foglalja, hogy hosszútávon is könnyebb a weboldal fejlesztése, karbantartása valamint gyorsabb is, mivel tudjuk, hogy mihez is kell nyúlnunk.
Természetesen az egyedi weboldalaknak is vannak hátrányai, hiszen jóval magasabb költségekkel és hosszabb fejlesztési idővel kell számolnunk.
Mindezeket mérlegelve érdemes tehát meghoznunk a döntést, hogy egyedi vagy sablon weboldalt szeretnénk.